
Jak rostliny létají
Létání a rostliny, to nejde dohromady. Při pohledu na oblohu očekáváme letadla, ptáky, v podvečer možná netopýra. Rostliny se přece vzduchem nepohybují. Nebo je to jinak?
O čem přemýšlíme,
na čem pracujeme,
co chceme sdílet
Létání a rostliny, to nejde dohromady. Při pohledu na oblohu očekáváme letadla, ptáky, v podvečer možná netopýra. Rostliny se přece vzduchem nepohybují. Nebo je to jinak?
Tentokrát se vydáme do domu, který patří šířkou svého průčelí mezi největší dominanty severní strany říčanského náměstí. Starousedlíci jej znají pod názvem “U Vaverů”.
Před 125 lety, 16. září 1898, zemřel ve věku nedožitých třiačtyřiceti let úspěšný továrník z rodiny Chmelovy.
Náprstník je rostlina protikladů – na pohled krásný, smrtelně jedovatý a zároveň zachraňuje životy. Podle jednoho rčení „náprstník dokáže probrat mrtvého a zabít živého“.
Dům čp. 26 s barokní průčelní fasádou patří mezi památkově chráněné objekty. Kdo prochází nebo projíždí dnešní Širokou ulicí, nemůže si ho nevšimnout. Dobu jeho vzniku klademe do konce 18. století.
Nenápadný puškvorec patří k nejstarším známým léčivým rostlinám. Pěstoval se a jako léčivka užíval nejprve ve starověké Číně a Indii. U nás má řadu historických a lidových názvů jako prustvorec, kalkán, šišvorec, tatarák nebo kalmus.
Přízemní dům, který stojí v rohu Masarykova náměstí naproti budově nové radnice, je z pohledu dějin zástavby velmi hodnotný. Patří totiž mezi nejstarší domy v historickém jádru Říčan. A stále je v centru naší pozornosti. Desítky let se v něm nachází obchod s tabákovými výrobky a mnoho z nás si sem chodí vyzvedávat nejrůznější zásilky.
Vachta je sličná kráska z bažin, okraje květů má zdobené jemnými třásněmi. Na Říčansku je opravdu vzácná, přirozeně tu roste pouze na jediném místě.
Uprostřed Masarykova náměstí stojí budova, která bývala po staletí srdcem města. Původní radnice, která se nacházela na stejném místě, byla z druhé poloviny 17. století. Tehdy se jednalo o přízemní budovu, roku 1736 bylo k radnici přistavěno patro s věžičkou a hodinami.