prostor pro moderní vzdělávání

O čem přemýšlíme,
na čem pracujeme,
co chceme sdílet

ÚvodVýzkum a sbírkyPíšeme pro vás

Nejnovější příspěvky

Václav Brunclík, odbojář a skaut umučený nacisty

Václav Brunclík, otec letce Zdeňka Brunclíka, o kterém jsme psali v prázdninovém čísle městského věstníku, byl truhlářský dělník z Podkrkonoší. Do Říčan přišel po první světové válce za prací společně s Jindřichem Hoftou, kterého čtenáři znají ze vzpomínek jeho syna Dalibora.

více

Chřástal polní

Může se v Říčanech objevovat pták, o jehož životě ještě zdaleka nevíme všechno? Může. Většina z vás se s ním nikdy nesetkala, ale možná jste ho zaslechli. Tím tajemným tvorem je chřástal polní.

více

Aktuálně PRO PEDAGOGY MŠ

Aktuálně PRO PEDAGOGY MŠ Chcete děti podporovat ve vymýšlení vlastních nápadů a jejich realizaci?V rozvoji jejich samostatnosti a sebedůvěry? Inspirujte se metodou pro rozvoj tvořivých

více

Aktuálně PRO PEDAGOGY ZŠ

Aktuálně PRO PEDAGOGY ZŠ Ve spolupráci s MAP připravujeme tyto workshopy – účast je ZDARMA: Jak učit o klimatické změně úterý 2. 11. od 15:00 do

více

Starorolský porcelán

Když vám do domu zavítá vzácná návštěva, obvykle ji pohostíte a vytáhnete ze svých kredencí nějaké pěkné nádobí. V minulosti tomu tak také bylo, ovšem lidé si jen zřídka mohli dovolit koupit nádobí nějaké světoznámé značky. V 19. století se ovšem rozvinul trh s levným, vkusným a sériově vyráběných zbožím, mezi které náležel i porcelán ze Staré Role.

více

Prase divoké

Je to k nevíře, ale dnes všudypřítomná divoká prasata byste donedávna v českých lesích nepotkali. Jak je to možné? Vždyť jsou u nás původním druhem.

více

Letec Zdeněk Brunclík

Dne 4. června se dožil 90 let říčanský rodák pplk. letectva ve výslužbě Zdeněk Brunclík. Osud jeho rodiny a jeho letecké zážitky jsou natolik zajímavé, že bych se se čtenáři Říčanského kurýra o ně rád podělil.

více

Vzpomínka na Hanu Benešovou

Dne 16. července slavívala narozeniny Hana Benešová, manželka druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Ti, kdo se s ní potkali, mluvili o setkání s úctou a láskou, a někteří láskyplnou vzpomínku uchovávají dodnes. Se čtenáři se o ni dělí Karla Schickerová z Radošovic.

více