prostor pro moderní vzdělávání

O čem přemýšlíme,
na čem pracujeme,
co chceme sdílet

ÚvodVýzkum a sbírkyPíšeme pro vás

Nejnovější příspěvky

Pěnkava jikavec

S příchodem zimy ožívají v Říčanech krmítka pro ptáky. Pozorovat můžeme řadu druhů, které vídáme i během léta. S jedním z návštěvníků se ale v Čechách půl roku vůbec nesetkáme. Jikavec přilétá pouze na zimní návštěvu.

více

Knižní kování

Knižní kování je často jediným pozůstatkem středověkých a novověkých knih, pokud se nám neuchovaly celé v archivech, v muzeích a v klášterních nebo zámeckých knihovnách. Zatímco papír, pergamen a kožená vazba se v průběhu věků zcela rozpadly, kovové části rukopisů vydržely.

více

Knihař Josef Škába a jeho vzácná žena Anna

Na boční stěně domu na Masarykově náměstí vedle pošty zůstává jméno Škába. Ten nápis tak starý není (zůstal po obchodě s hračkami, sklem a dárky, který tu byl ještě před dvanácti roky), ale připomíná jméno spjaté s tímto domem už od třicátých let. Tady se usadil Josef Škába, místní živnostník a také milovník loutkového divadla.

více

Sojka obecná

Také vám na zahradě místy vyrůstají mladé doubky? Přitom v dohledu není žádný vzrostlý dub, nikdo je nezasadil, a přesto tu jsou. Tajným zahradníkem bývá chytrá sojka. Ale proč?

více

Muchomůrka růžovka

Každé malé dítě ví, že muchomůrky se nejedí. Možná proto se běžný houbař nechlubí, že má plný košík muchomůrek růžovek. Říká jim pěkně domácky masák nebo jen růžovka.

více

Fajáns

Fajáns je označení pro jemnou keramiku, která svým vzhledem připomíná porcelán. Je totiž opatřena bílou glazurou a bývá bohatě malovaná, především rostlinnými motivy.

více

Socha dívky před budovou Interiéru

Při příjezdu do Říčan od Uhříněvsi nelze neminout budovu, která patří společně s věžáky na Komenského náměstí k dominantám Říčan viditelným z dálky. Onou stavbou je administrativní budova někdejšího podniku Interiér Říčany, který proslul výrobou nábytku.

více