Projekty
Díky realizaci projektů, na které získáváme finance z grantů a dotací, se můžeme vedle správy sbírek a výstavní činnosti věnovat vzdělávacím aktivitám pro školy, metodické podpoře pedagogů nebo přípravě a realizaci popularizačních aktivit pro veřejnost.
05/2025–12/2028
Muzeum Říčany dlouhodobě podporuje pedagogy škol a školek v metodách výuky, které aktivizují děti a žáky, podporují vztah k místu, tvořivost a udržitelný přístup k životu.
Metodickou podporu pro školy stavíme zejména na principech místně zakotveného učení, pro školky je to metoda tvořivé hry.
Pro implementaci metod do praxe pedagogů využíváme kombinaci různých podpůrných aktivit. Patří mezi ně workshopy přímo ve školách, ukázkové hodiny, mentorská individuální podpora, tandemová výuka a tvorba metodických materiálů.
V návaznosti na připravované nové Rámcové vzdělávací plány základního vzdělávání chceme pedagogy podpořit v plánování a realizaci žákovských projektů zaměřených na udržitelnost. Zkušenosti z realizace těchto projektů chceme využít jako příklady dobré praxe.
Mentorská podpora celkem 12 pedagogů bude probíhat během školního roku 2026/27 a 2027/28. Obsahem bude propojení výuky s průřezovým tématem RVP Udržitelné prostředí), místně zakotvené učení. Formy podpory budou zejména konzultace, společné plánování výuky, tandemová výuka, příprava a realizace žákovských projektů, sdílení zkušeností, prezentování výstupů spolupráce kolegům.
Zkušenosti ze spolupráce budou sdílené na letních školách v roce 2027 a 2028.
Kontakt na garantku spolupráce se školami: edita.jezkova@muzeum.ricany.cz
Systematická podpora pedagogů mateřských škol v práci s malými dětmi metodou tvořivé hry tak, aby u nich dokázali rozvíjet manuální zručnost, tvořivé myšlení, samostatnost, spolupráci a dovednost konstruktivně řešit problémy, to vše s akcentem na udržitelný život.
Díky projektu podpoříme vybrané pedagogy či pedagogické kolektivy v systematické implementaci metody tvořivé hry do své dlouhodobé pedagogické praxe tak, aby splnili stanovená kritéria kvality pro udělení certifikátu „Tvořivá školka“. Tento komplexní roční vzdělávací program budeme realizovat v min. rozsahu 16 h vzdělávání pedagogického sboru a individuální podpory vybraných učitelek.
V období realizace projektu předpokládáme, že se do programu Tvořivá školka zapojí min. 3 MŠ ročně, celkem se tedy zapojí 9 MŠ.
Zkušenosti ze spolupráce budou sdílené během letních škol (2026, 2027 a 2028) nebo konferencí pro pedagogy a další vzdělavatele z celé České republiky.
První konferenci uspořádáme na jaře 2026 s plánovaným tématem Tvořivá zahrada.
Kontakt na garantku: adela.venerova@muzeum.ricany.cz
02/2025 – 02/2028
Projekt podpoří realizací environmentálních programů pro školy z nabídky Muzea Říčany v počtu celkem 18 000 osobohodin.
Nabídka environmentálních programů pro školy z širšího regionu zahrnuje programy pro MŠ, ZŠ a SŠ, krátkodobé i pobytové.
Environmentální výukové programy podporují u účastníků vztah k přírodě, vztah k místu, porozumění ekologickým dějům a zákonitostem, environmentálním problémům a konfliktům, nebo připravenost jednat ve prospěch životního prostředí.
03/2025 – 11/2027
Projekt zajistí realizace workshopů pro pedagogy (např. workshopy ve školách, letní škola), studenty VŠ (např. jarní škola), odborné zaměstnance ekocenter, muzeí (např. téma edukace k udržitelnosti) a veřejné správy (např. ekoprovoz) v počtu celkem 2 000 osobohodin.
Cílem projektu je realizovat vzdělávání dospělých v tématech: udržitelnost, tvořivost, vztah k místu (3 základní pilíře činnosti Muzea Říčany).
04/2025 – 10/2027
V projektu budu zajištěno celkem 18 akcí pro veřejnost zaměřených na environmentální výchovu a osvětu (například vycházka na orchidejovou louku, swap zahradních rostlin).
Akce pro veřejnost se budou zaměřovat především na postoj veřejnosti k ochraně přírody, vztah k místu a udržitelnému přístupu (např. reuse přístup, využívání přírodních materiálů a lokálních zdrojů).
02/2025 – 02/2028
Projekt podpoří mzdy 2 koordinátorek, které se věnují plánování a vyhodnocování EVVO aktivit a metodické práci.
Pozice koordinátorek akcí pro veřejnost i pro školy je klíčová pro rozvoj EVVO. Zajištění mezd těchto zaměstnankyň z dotací umožňuje věnovat více prostoru rozvoji, plánování a zvyšování kvality (např. interpretaci, metodické práci, přípravě výstav a expozic, podpoře lektorek, evaluaci, komunikaci aj.).
01/2024–11/2025
Hlavním cílem projektu je zarámovat témata snižování emisí a adaptace na změnu klimatu pro různé cílové skupiny jako způsob společného promýšlení budoucnosti, která bude příjemná, pestrá, férová, vstřícná k různým skupinám a jejich potřebám a otevřená novým řešením.
Muzeum Říčany podpoří osm škol v implementaci nově definovaných průřezových témat do praxe učitelů se zaměřením na klimatické vzdělávání.
Školy v projektu absolvují workshop k RVP a facilitaci žákovských projektů, tandemové ukázkové výuky, individuální metodické podpory v plánování začlenění tématu klimatické změny a udržitelnosti do konkrétních předmětů a ročníků, podpory v realizaci žákovských projektů nebo účasti na letní škole pro pedagogy.
Výstupem projektu budou implementační plány v tématu udržitelnosti jako podklad pro plánování ŠVP podle nových RVP ZV pro zapojené školy a elektronická publikace sdílející příklady žákovských projektů.
Kontakt na garantku spolupráce se školami: edita.jezkova@muzeum.ricany.cz
Díky projektu jsme nastartovali dlouhodobou odbornou spolupráci s těmito muzejními a popularizačními institucemi:
Společně se vzděláváme nejen v oblasti rozvoje rozmanitosti a udržitelnosti, která se stala v roce 2022 nově součástí mezinárodní definice muzea, ale také v tom, jak vybraná témata vhodným způsobem předkládat široké veřejnosti. Vzájemně se navštěvujeme, sdílíme a konzultujeme své plány i již existující vzdělávací nabídku.
Kontakt na garantku muzejní spolupráce: katerina.cihakova@muzeum.ricany.cz
Jsme opravdu velmi rádi, že vedení města Říčany považuje oblast rozvoje udržitelného života za jednu ze svých priorit. Díky tomu společně vzděláváme 200 úředníků městského úřadu a zaměstnanců příspěvkových organizací města v oblasti změny klimatu, včetně realizace specializovaných workshopů na vybraná témata, jakými jsou např. fotovoltaika, současné možnosti větrné energie, podpora biodiverzity ve městě a jeho okolí, dešťová voda ve městě nebo městská a příměstská doprava.
Zároveň se pravidelně schází pracovní skupina, složená ze zástupců několika městských organizací, která provádí analýzu současného stavu provozu těchto institucí. Díky společnému vzdělávání a konzultacím vzniknou během projektu první plány udržitelného provozu vybraných institucí nebo jejich částí.
Kontakt na garanta vzdělávání zaměstnanců: jakub.halas@muzeum.ricany.cz
Veřejnost se díky projektu může těšit na novou hru v Geoparku Říčany během oblíbených geoodpolední, výstavu a doprovodné akce na téma Po stopách vody a také na obnovu naučné stezky Říčansko. Aktuální informace k veškeré nabídce pro veřejnost naleznete na hlavní stránce webu.
Kontakt na garantku popularizační činnosti: adela.venerova@muzeum.ricany.cz
03/2024–12/2025
Děkujeme Středočeskému kraji, že nám umožnil spolufinancovat vybrané části projektu Udržitelná budoucnost (výše) a dále je rozvíjet. Vedle podpůrných a osvětových aktivit v oblasti snižování emisí a adaptace na změnu klimatu se můžeme díky tomuto projektu dále zaměřovat na podporu tvořivosti již u dětí předškolního věku a jejich pedagogů.
Tvořivost považujeme za zásadní prvek pro bourání myšlenkových bariér, a tedy i jeden z důležitých klíčů pro otevřenost k novým řešením a přebírání zodpovědnosti za vlastní rozhodnutí.
Díky projektu se můžete těšit např. na:
Muzeum a zahrada
Rýdlova 271/14
ukázat na mapě
Dvorek
naproti muzeu
ukázat na mapě
výuková místnost, Sportovní hala
Škroupova 2026/2
ukázat na mapě
Říčanská hájovna
Říčany 375
ukázat na mapě
Geopark Říčany
v areálu 1. základní školy, Říčany, Masarykovo nám. 71.
ukázat na mapě
Depozitář muzea
Zděbradská 26, Říčany Jažlovice
nepřístupný pro veřejnost