prostor pro moderní vzdělávání

ÚvodMuzeum ŘíčanyKam směřujeme

Směřuji muzeum do jeho současné dynamické a živé polohy.

Dnešní Muzeum Říčany navazuje na úsilí a práci svých předchůdců, ale zrychlilo tempo a vyrostlo v sebevědomou organizaci se širokým záběrem, která ročně oslovuje tisíce návštěvníků.

Pořádáme výstavy, přednášky, workshopy a další akce pro fanoušky přírody, historie i soudobé kultury a také spoustu inspirativních akcí pro rodiny s dětmi.

Hodně se zaměřujeme na vzdělávání.

Denně přichází několik tříd na výukové programy. Kromě práce s dětmi podporujeme také pedagogy z praxe i vysokoškolské studenty. Dozvídají se, jak atraktivně učit geologii, jak začlenit badatelsky orientovanou výuku do svých hodin nebo jak zavést metodu tvořivé hry, kterou jsme v muzeu na základě našich zkušeností s prací s dětmi sami vytvořili.

Podporujeme moderní vzdělávací trendy a mezi pedagogy šíříme nové vzdělávací postupy. Pomáháme posouvat současné trendy vzdělávání v České republice. Propojujeme formální a neformální vzdělávání.

Chtěl bych, aby se posunulo vnímání slova muzeum:

Když se řekne „muzeum“, tak jako rodič mám chuť vyrazit s rodinou za zážitky. Navíc se něco zajímavého dozvím. Je to zábavné, je to inspirativní. Jaká bude další akce, chci přijít!

Školáci, kteří jdou na výukový program do muzea, očekávají, že si budou hrát a objevovat. Aniž by si toho všímali, učení zážitkem je motivuje k dalšímu učení.

 

Jakub Halaš, ředitel

Pracujeme na své kvalitě

Muzeum Říčany je členem   Sítě středisek ekologické výchovy Pavučina.

Spolupracujeme na projektech Pavučiny a dalších členských organizací, podílíme se tak na směřování ekologické výchovy nejen v našem regionu.

V roce 2019 jsme úspěšně prošli systémem certifikace poskytovatelů environmentální výchovy.