prostor pro moderní vzdělávání

ÚvodRegionální učebniceLekceMísta s pamětí
zkumavka_fialová_27x62px

lekce do školní třídy

• 1. stupeň ZŠ • prvouka

Žáci se seznamují s místy v obci, kde se v minulosti vyskytovaly různé druhy živočichů na přírodních stanovištích (tůně, potoky, louky), a zjišťují v mapě, zda jsou zachována, nebo zastavěna. Formulují výzkumné otázky a svoje domněnky. Přemýšlejí, jak by mohli zjistit, zda se různí živočichové (zejména motýli, vodní bezobratlí a ptáci) na těchto místech vyskytují. Vymýšlejí způsoby, jak výskyt těchto živočichů podpořit.

Související lekce:

  1. Dětství dříve a dnes 
  2. Ze školy ven
  3. Místa s pamětíke stažení zde
  4. Na stopě

Lekce jsou součástí komplexního programu pro 3.–5. třídu Cestou ze školy.

Program zahrnuje 6 lekcí v délce 16 vyučovacích hodin. Podrobný popis všech lekcí a pomůcky k dalším lekcím najdete u programu.

Lekci si můžete stáhnout, podle potřeby upravit a s  žáky realizovat sami, nebo si můžete objednat výukový program s lektorkou muzea.

Další tipy

Bydlíme

Žáci seznamují s tématem soběstačnosti. Uvažují o tom, co by chtěli a mohli umět, aby byli více soběstační. Pojmenovávají vlastnosti a zamýšlejí se nad tím, v čem je každý z jejich spolužáků jiný.

Ukázat lekci »

Co víme o pravěku?

Žáci si pomocí jednoduché časové osy představí základní etapy historie. V prezentaci se seznámí s tím, jak žili lidé v pravěku (zejména starší/mladší doba kamenná). V závěru srovnávají svůj život se životem v pravěku.

Ukázat lekci »

Ze dvora a zahrady

Lekce probíhá v zahradě a na dvorku muzea. Děti si zkouší pečovat o slepice a králíky, hledají kvetoucí luční a jedlé rostliny v zahradě, připravují bylinkové máslo, seznamují se s cyklem živin (kompostování) a s využitím dešťové vody v zahradě.

Ukázat lekci »

Vznik regionální učebnice je finančně podpořen z prostředků Evropské unie.