ÚvodAktualityMuzeum Říčany získalo prestižní mezinárodní ocenění

Muzeum Říčany získalo prestižní mezinárodní ocenění

Fórum slovanských kultur vyhlásilo vítěze Ceny Živa 2023. Devátý ročník se konal ve dnech 2. až 4. října 2023, tentokrát na Bratislavském hradě.
Porotci Živy během návštěv muzeí, kandidujících na Cenu Živy, hledají příklady nejlepší muzejní praxe a činnosti v jedenácti evropských státech.

Muzeum Říčany bylo oceněno zvláštní cenou za kreativitu, těmito slovy:
Muzeum se vyznačuje používáním nových modelů vzdělávání a metod učení s cílem podpořit zážitek z učení a tvořivost. Orientuje se zejména na mladé návštěvníky a děti. Tým muzea vytváří jedinečnou atmosféru. Připravuje řadu lákavých aktivit, které inspirují, podporují zážitky a rozvíjejí návštěvníky.
Muzeum se zaměřuje také na vzdělávání učitelů v nových vyučovacích metodách a strategiích. Je kreativní a neustále modernizuje své vzdělávací programy a přístupy, aby zůstalo aktuální pro mladé muzejní publikum v moderní společnosti, ve které kreativitu a hlubší zájem o nový obsah ohrožuje neustálé působení a používání nových technologií.
Tento koncept, který podporuje zajímavé vzdělávací aktivity přizpůsobené místním mladým lidem, a výzvám dnešní doby, představuje specifickou sílu muzea a jeho společenský smysl.“

Silným zážitkem byly mj. prezentace ukrajinských muzeí. Řada z nich již bohužel prakticky neexistuje. Dokonce několik ředitelů muzeí bylo zabito při ruském bombardování, když se snažili balit a převážet sbírky do bezpečí… Všech sedm ukrajinských muzeí nominovaných na cenu Živa 2023 získalo od poroty jedinečný titul: Kulturní hrdinové slovanského dědictví.

Jako ředitel moc děkuji celému týmu muzea. Právě jako tým tvoříme naše muzeum – vše co je na říčanském muzeu skvělé a inspirativní, kvůli čemu je oblíbené a nyní i oceněné.

Jakub Halaš

PRESS RELEASE – tisková zpráva