• voda • les • historie • celý rok
Začínáte na staré radošovické návsi, projdete k lesnímu koupališti Jureček a podél Rokytky až k bývalému lomu.
→ Trasa (délka trasy 3,1 km) →
V přílohách najdete informace z Říčanského uličníku s tipy na ven. Můžete si je předem vytisknout, nebo stáhnout a číst v mobilu přímo na místě.
Radošovická náves
→ Uličník Radošovická náves v PDF zde
Radošovice, kdysi nepatrná vesnička u Říčan, se od konce 19. století proměňovaly ve vyhledávanou rekreační oblast. Díky dobrému vlakovému spojení s Prahou sem obyvatelé hlavního města nejen jezdili na výlety, ale pořizovali si tady i letní byty a někteří se natrvalo usadili. V prvních desetiletích 20. století byly Radošovice samostatnou obcí s vlastní školou, poštou a desítkami obchodů a dalších provozoven, o které se starali místní obchodníci a řemeslníci.
Centrem starobylé vsi Radošovice bylo místo se starou lípou a rybníčkem. Lípa rostla snad už od 16. století, bývala na ní uchycena zvonička.
Přírodní koupaliště Jureček
Rybník Jureček vznikl na místě přestavlckého údolí, kde stávala vesnice zaniklá při třicetileté válce. Místo, kde stávala obec Přestavlky (německy Przestawlk) můžete najít na mapě z roku 1783. Přestavlky na rozdíl od Říčan a dalších vesnic nebyly už nikdy obnoveny. Ale děti, které si sem „do údolí“ chodily hrát, nacházely prý ještě místa, kde byly sklepy přestavlckého mlýna, naproti lávce přes Rokytku u Starého koupadla. Údolí zůstalo odlesněné, na zarůstajících pasekách rostly pestré květiny a pamětníci vzpomínají na množství motýlů, které tam bylo možné pozorovat.
Vzpomínky na údolí a také na chytání raků a střevlí si můžete přečíst v modré vrstvě pocitové mapy. Dozvíte se tam také, jaké metody používal pan Jureček pro výuku plavání. Možná vás překvapí, že sucho trápilo povodí Rokytky i před 70 lety a děti v létě zachraňovaly střevle z vysychajících kaluží.
Jak se vzpomínkami pamětníků pracují žáci 1. stupně:
Program Cestou ze školy, lekce 1
Jak pracují s mapami žáci 2. stupně:
Program Proměny krajiny
Podívejte se v mapě na dvě oblíbená prvorepubliková koupaliště Jureček a Marvánek a prozkoumejte, odkud sem přitéká voda. Kde je podle vás lepší kvalita vody pro koupání a proč?
K Rokytce na raky nebo do divadla
Raky už v Rokytce ani v jiných potocích v okolí nenajdete, ale když se k potoku vypravíte vybaveni cedníkem, nádobkou a kelímkovou lupou, můžete potkat malé račí příbuzné – blešivce nebo berušky vodní. Nad splavem Rokytky u Starého koupadla se to v létě hemží chrostíky. To znamená, že zdejší voda není příliš znečištěná, i když pít byste ji určitě neměli.
Kelímkovou lupu a klíč k určování vodních bezobratlých si můžete koupit v našem e-shopu → .
Jak s žáky 1. stupně zkoumáme, kdo žije ve vodě:
Program Lovci a sběrači →, lekce 4 Výprava za potravou
Prvorepublikoví návštěvníci Radošovic tady korzovali v zimě v létě, od vilky Sněhurka vedla sáňkovací dráha, a ještě před založením Jurečku se otužilí výletníci mohli smočit v lesních koupadlech. Odpoledne jste se mohli vypravit do lesního divadla, třeba na operetu Okolo rybníka.
Pozorným očím neuniknou betonové základy nápovědní budky, díky kterým si můžeme představovat, že v olšině, kde dnes možná jen tančí lesní žínky, za první republiky vystupovali ochotníci. A dámy v letních šatech si sedaly na lavičky na svahu nad Rokytkou.
Lom na říčanskou žulu
→ Uličník Lomy u Rokytky v PDF zde
Vycházku zakončíme na jiném romantickém místě – v lomu, odkud pochází žula na podezdívky říčanských vilek. Zjistěte na mapě, kdy byla těžba v lomu ukončena.
Co si o lomu myslíte:
Má být na tomto místě povoleno rozdělávání ohně? Co by se mělo dělat se skálou postříkanou graffiti? Měla by tu být upravená lezecká stěna s jištěním?
K lomu jsme připravili rolovou hru pro žáky 2. stupně:
Program Hravá geologie, lekce 3 Vznik a formování krajiny
Od lomu můžete pokračovat dále k Olivovně, nebo se vrátit zpátky k Jurečku.
Pokud není uvedeno jinak, doprovodné snímky pocházejí z archivu Muzea Říčany.
Vznik regionální učebnice je finančně podpořen z prostředků Evropské unie.