ÚvodRegionální učebniceKam na výletOd Olivovny k Říčanské hájovně
hrad_hnědá

• les • celý rok

Vydejte se po lesních cestách od Olivovny směrem k Říčanské hájovně. Nadýcháte se čerstvého vzduchu, kvůli kterému se sem sjíždějí i dnes děti s nemocemi dýchacího ústrojí. Cestou můžete podle ročního období poznávat ptáky podle zpěvu, sbírat maliny, borůvky nebo houby.

→ Start (délka trasy je cca 3 km) →

Olivovna

→ Uličník Olivovna v PDF zde

Dnešní dětskou léčebnu Olivovnu založili v roce 1896 manželé Alois a Luisa Olivovi jako vychovatelnu pro opuštěné a zanedbané děti. Tyto děti zde měly školu a vykonávaly také zemědělské práce na rozsáhlých pozemcích, které Olivovnu obklopovaly. Dnes je kolem budovy Olivovny park a různá hřiště. Léčebna sloužila v minulosti dětem s tuberkulózou, dnes se zde léčí nemoci dýchacího a pohybového ústrojí, obezita a nadváha. V kapli Olivovny i v přilehlém parku probíhají koncerty a další kulturní akce.

Říčanský les

→ Uličník Říčanský les v PDF zde

Od Olivovny se můžete vydat lesem po hlavní cestě, která vede až k Říčanské hájovně. Hned na kraji lesa můžete obdivovat obrovský dub a vyzkoušet si ho obejmout nebo provázkem změřit jeho obvod. Pomocí kalkulačky na http://www.tree-guide.com/tree-age-calculator zkuste odhadnout jeho věk. Pokud se nebojíte bláta, kořenů ani dalších lesních překážek, vypravte se po cestičkách vedoucích od ZŠ U Říčanského lesa kolem nového sportoviště. Zavedou vás k obnovenému lesnímu rybníčku, který byl vybudován jako koupaliště pro děti z Olivovny. Voda k němu přitéká z potůčků pramenících ve studánkách pod hlavní cestou. Od svatého obrázku nebo z rozcestí se můžete vydat k lesní posilovně a dál po zelené turistické značce do Tehova nebo na Klokočnou.

Cestou směrem k Říčanské hájovně můžete na jaře obdivovat květy sasanek a poslouchat zpěv ptáků. Z těch vzácnějších zaslechnete nebo zahlédnete dlasky, ořešníky nebo datly. Pravidelně se ozývají pěnkavy, sýkory, drozdi nebo budníčci. V létě se můžete vypravit na borůvky nebo prozkoumat paseky, které rychle zarůstají malinami. Podél cesty budeme nejspíš ještě dlouho potkávat hromady vytěžených smrků, které podehly kůrovci. Kromě jejich chodbiček si můžete pod kůrou všimnout vláken hub, které nejspíš patří parazitické václavce smrkové. Vnitřky kmenů jsou často vyhlodané od dřevokazných mravenců. Do dřeva kladou vajíčka lumci a pod kládami a pařezy se schovávají střevlíci a stonožky. Z mrtvého dřeva se pomalu stává úrodná půda a všude na zemi vyrůstají mladé stromky a keře.

Nový život na pasekách zkoumají školáci při výukových programech např. Od hradu dále v lekci Les ve středověku a dnes, při kterém mapují přirozenou obnovu lesa – zkuste také určit podle obrázků semenáčků stromů, které semenáčky v lese najdete.

Říčanská hájovna

→ Uličník Říčanská hájovna v PDF zde

Jako zázemí pro vzdělávání žáků i učitelů slouží Říčanská hájovna už od roku 2011. Je možné si ji pronajmout pro semináře, školení a pobyty se skupinami dětí. Pro veřejnost je hájovna přístupná zejména během dubnových oslav Dne Země. Na louce vedle hájovny se nachází zázemí Lesního klubu Pramínek, který zde poskytuje předškolní vzdělávání dvěma skupinám dětí se zázemím v jurtě a hliněno-slaměném domku.

V minulosti byla na tomto místě byla lesní školka, kde se pěstovaly malé smrčky. Na hájovně bydlel pan hajný, který dohlížel na lidi, kteří si z lesa odváželi dřevo na topení.

Na hájovně probíhají pobytové programy s lektory muzea, které se zaměřují nejen na zkoumání okolního lesa, ale také na teambuilding nebo na řemeslné činnosti – například program Tvoř a poznávej.

Thomayerovy školky

→ Uličník Thomayerovy školky v PDF zde

Od hájovny se můžete vydat zpět do Říčan, kolem Srnčího paloučku a rybníčku, který kdysi sloužil jako zdroj vody pro Thomayerovy školky. Tento proslulý závod zásoboval na začátku 20. století nově vznikající parky i soukromé zahrady. Vybudoval ho František Thomayer (bratr lékaře prof. Josefa Thomayera), který zde založil v roce 1896 stromkové školky a skleníky pro pěstování trvalek. Na tomto rozlehlém pozemku se pěstoval osazovací materiál pro zakládání i obnovu zahrad, rozmanité druhy a odrůdy ovocných i okrasných stromů a křovin, jehličnanů, růží, jiřin i různých trvalek a alpinek. František Thomayer tu měl také velkou sbírku šeříků s více než 120 odrůdami, kolekci dřevitých pivoněk a chryzantém.

Stavbu vily financoval jeho bratr Josef Thomayer, který do letní vily zval i další významné hosty. Byli mezi nimi malíři Mikuláš Aleš a Karel Ženíšek nebo básníci a spisovatelé Jaroslav Vrchlický, Julius Zeyer, Josef V. Sládek, Karel V. Rais, Svatopluk Čech, Alois Jirásek a Zikmund Winter.

Po roce 1948 sídlilo v areálu zemědělské družstvo a po roce 1989 byly pozemky vráceny potomkům původních majitelů. Za plotem můžete zahlédnout pasoucí se ovečky kolem jurt, směrem k ulici Thomayerova slouží část pozemku pro chov koní.

Chcete si výlet prodloužit?

Vraťte se do Říčan do japonské zahrady Aizen nebo se vypravte přes Světice na školní farmu ZŠ Magic Hill. Na webu si ověřte, jestli má otevřeno pro veřejnost. Probíhají tu víkendové akce pro veřejnost, školy si mohou objednat výukové programy ukazující provázanost pěstování zeleniny, péče o půdu a chov zvířat.

Japonská zahrada Aizen je jedna z nejrozsáhlejších zahrad v japonském stylu v Evropě. V roce 1998 ji založil Petr Typlt a postupně byla realizována podle koncepce Takumi Mizokami a Osamu Okamury. V roce 2007 se zahrada otevřela veřejnosti, můžete si tu v klidu zacvičit Tai chi nebo jógu. Děti ocení různá zákoutí a vodní prvky.

Vznik regionální učebnice je finančně podpořen z prostředků Evropské unie.