• les • voda • historie • celý rok
Vydejte se na procházku z Kunic k pozapomenutému lomu na úpatí kopce Na Vrších.
→ Trasa (délka trasy je 2,5 km) →
V přílohách najdete informace o místech, kudy trasa prochází a tipy na aktivity s dětmi. Můžete si je předem vytisknout, nebo stáhnout a číst v mobilu přímo na místě.
Škola je místo, kde se potkávají děti ze všech částí Kunic. Kdysi sem chodívaly přes pole a lesy pěšky, dnes přijíždí autobusem nebo autem. Jak se změnil život dětí za těch více než 100 let? Vzpomínky na školní léta od roku 1900 sepisovali ředitelé v kronice školy; díky tomu tak můžeme zjistit, kolik se tu kdysi učilo žáků, ale i kam chodili na výlety nebo kolik nasbírali sušených bylin.
Nejstarší stavbou v obci je kostel sv. Máří Magdaleny, který v současnosti spadá pod farnost v Říčanech. Přístupný je během bohoslužeb. V minulosti se mnohokrát přestavoval a opravoval, poslední opravy probíhaly v roce 2022.
Najdete gotický portál na jižní stěně kostela, který pochází z doby, kdy kostel vznikl?
Kunice patří ke šťastným obcím v okolí Prahy, kde se v okolí zachovala rozmanitá příroda. Jedním z oblíbených míst, kam se vypravují děti během školní výuky nebo s družinou, je les Na Hůře. Učí se poznávat stromy nebo houby, proběhnou se na čerstvém vzduchu. Najdete tu naučnou stezku Kunickou přírodou, která představuje stopy zvířat, lesní plody, ptáky a lesní zvířata. Je to místo, kam se dnes chodí hlavně relaxovat.
Jak lidé v Kunicích využívali tento les před stovkami let?
Vidovický potok sledujeme od místa, kde vytéká z rybníku Žlábky. Zejména v úseku pod lesem můžeme pozorovat, jak vodní živel i v takovém malém potůčku mění krajinu. Potok má zahloubené koryto, meandruje, jsou tu vymleté břehy, vystupující balvany i nanesené hromádky klacků a listí.
Okolí potoka je taková malá divočina, která láká k prozkoumání.
Za lesem vstupujeme na cestu mezi dvěma poli. Pole představují pro většinu volně žijících živočichů nepřívětivé prostředí, nemají se kde schovat ani tu nenajdou potravu. Vedle cesty je ale remízek s keři a stromy, díky němuž se mohou živočichové bezpečně přesouvat mezi lesem Na Hůře a kopcem Na Vrších.
Na podzim a v zimě plody na keřích zpestřují potravu ptákům. Jaké plody tu ptáci najdou?
Kopec Na Vrších skrývá bohaté zásoby stavebního kamene. Starý lom, který najdete na úpatí kopce, je zarostlý vzrostlými stromy; zdá se, že jeho čas se již naplnil. Stát si ale vyhradil právo tu v případě potřeby obnovit těžbu.
Prozkoumejte, jak vypadá granodiorit, který se v lomu těžil. Najdete místa v Kunicích, kde je tento typ kamene použitý?
Kvetoucí druhově bohaté louky v krajině vytváří prostředí, kde se daří různým druhům opylovačů – včelám, čmelákům, motýlům a dalšímu hmyzu.
Prozkoumejte, kolik druhů rostlin tu najdete.
Chcete si výlet prodloužit? Můžete navštívit oblíbená turistická místa:
Zdroje informací: