Metodika tvořivých činností
v mateřské škole

Postavili jsme si opičí dráhu a rovnou ji testujeme!

Tým Tvořivé hry

V našem týmu jsme každá jiná. Občas se dohadujeme a často se navzájem obohacujeme. Stejně jako děti, i nás baví objevovat, vymýšlet nové věci, koumat, řešit problémy, užívat si radost a odpočinek při ručních pracích. Hrozně rády debatujeme a chrlíme nové nápady a myšlenky, zajímají nás novinky a nejvíce máme radost z toho, když se někomu něco povede.

Myslíme si, že stojí za to učit se nové věci, že stojí za to pracovat rukama, že stojí za to cítit vůni dřeva nebo vlny, že stojí za to překonávat překážky, že stojí za to chybovat – a nakonec mít ze všeho radost.

Pojďte do toho s námi a přidejte se do skupiny „tvořivých nadšenců“. Počítejte s tím, že se možná budete muset překonat, vystoupit ze zajetých kolejí, ale věřte, že to stojí za to!

big-purple-bubble

Mgr. Petra Skřivánková

Jsem lektorka a mentorka tvořivé hry. Metodu jsme čtyři roky vyvíjeli, vylepšovali, testovali, konzultovali, přepracovávali. Funguje to! Ráda vám přímo ve vaší třídě, s vašimi dětmi ukážu, jak si užívat struktury, vůně a krásy přírodních materiálů. Jak děti naučit bezpečně pracovat s nástroji. A znovu a znovu si ráda vyslechnu údiv nad tím, že děti, které „u ničeho nevydrží“, to tolik baví.

A nezapomeňte – NEJSTE V TOM SAMI. Rády vás podpoříme, přijedeme za vámi do školky s workshopem tvořivé hry, ukážeme, jak to funguje jinde. Můžeme udělat seminář pro rodiče, domluvit se na dlouhodobější mentorské podpoře nebo s vámi prostě jen sdílet radosti i strasti, které zavádění „novinek“ ve školce provázejí.

Mgr. Carolina Sidon

Jsem lektorka a mentorka tvořivé hry. Věnuji se výtvarné výchově a ráda tvořím rukama. Ten pocit, když vám pod rukama roste nový výrobek, otáčíte ho, zkoumáte, pilujete, brousíte, zkoušíte a experimentujete. Cítíte vůni jeho materiálu a ruce máte příjemně špinavé a unavené od práce. To je zážitek, který metodou tvořivé hry zprostředkujeme dětem ve školce. Neděláme práci za ně a necháváme je, aby si bezpečně prošlapávaly svou vlastní tvořivou cestu.

Ing. Alžběta Macková

Jsem lektorka a mentorka tvořivé hry. Ráda se věnuji tvořivé hře venku, kde mají děti k dispozici nepřeberné množství materiálů. Nejraději v lese, ale i na školkové zahradě vznikají unikátní dětské projekty. Specializuji se na propojení tvořivé hry venku a environmenální výchovy, jsem garantem projektu Objevy v zahradě pro mateřské školy.

MgA. Adéla Venerová

Jsem koordinátorkou rozvoje tvořivé hry. Vedu přípravu a realizaci workshopů pro pedagogy, projektových dnů a dalších aktivit. Pokud budete chtít pro tvořivou hru využít šablony, ráda vám s tím pomohu. Rukama mi projde většina podkladů od lektorek a metodiček, které připravujeme tak, aby pro vás byly atraktivní. Projekty, dotace, finanční čerpání, marketing a propagace, to je taková moje tvořivá hra.

Muzeum Říčany

Muzeum Říčany se dlouhodobě věnuje řemeslným činnostem ve výukových programech pro děti, workshopech pro veřejnost, na svých výstavách nebo v metodických kursech pro pedagogy.

Je bohatě vybaveno nástroji pro tvořivé činnosti s dětmi. Máme k dispozici nářadí vhodné už pro děti od 3 let, jehož vhodnost jsme ověřili v mateřských školách – ponky, svěráky, pilky, nože, škrabky, brusné houbičky, kladiva, šroubováky atd. Na Říčanské hájovně jsou k dispozici stroje pro opracování dřeva – pásové brusky nebo stojanové vrtačky.

Tvořivá hra je naše autorská metoda, kterou jsme vyvinuli v rámci 4letého projektu, který nám umožnil spolupracovat s více než 40 učitelkami. Vymysleli a společně jsme ověřili mnoho aktivit, způsobů práce s nástroji a s přírodními materiály. Proto je tato metoda unikátní, vychází totiž z reálných potřeb a zkušeností českých mateřských škol.

Náš přístup vychází z pedagogického konstruktivismu, při němž dítě aktivně vytváří (konstruuje) své poznání. To znamená, že podporujeme aktivitu dítěte při učení, jeho zvídavost, kreativitu, rozvoj schopnosti řešit problémy. Využíváme hlavně zážitkovou pedagogiku, situační učení, skupinové práce, badatelsky orientovanou výuku a učení venku.

Klademe důraz na propojování řemeslných činností s přírodními materiály a s podporou vztahu k udržitelnému životnímu stylu. V roce 2019 prošlo Muzeum Říčany úspěšně systémem Certifikace poskytovatelů environmentální výchovy a připojilo se tak k 15 střediskům EVVO, které prošly tímto auditem. Certifikaci realizuje SSEV Pavučina s podporou MŽP.

Muzeum Říčany, příspěvková organizace

Rýdlova 271/14, 251 01 Říčany