Projekty
Díky realizaci projektů, na které získáváme finance z grantů a dotací, se můžeme vedle správy sbírek a výstavní činnosti věnovat vzdělávacím aktivitám pro školy, metodické podpoře pedagogů nebo přípravě a realizaci popularizačních aktivit pro veřejnost.
01/2024–11/2025
Hlavním cílem projektu je zarámovat témata snižování emisí a adaptace na změnu klimatu pro různé cílové skupiny jako způsob společného promýšlení budoucnosti, která bude příjemná, pestrá, férová, vstřícná k různým skupinám a jejich potřebám a otevřená novým řešením.
Muzeum Říčany podpoří osm škol v implementaci nově definovaných průřezových témat do praxe učitelů se zaměřením na klimatické vzdělávání. V projektu se věnujeme zejména tématům Péče o wellbeing, Společnost pro všechny a Udržitelné prostředí.
Pedagogové díky projektu absolvují vždy min. osm aktivit dle předchozí domluvy a individuálních potřeb. Po úvodním workshopu si mohou vybírat např. z tandemové ukázkové výuky, workshopu na téma udržitelného provozu školy, individuální metodické podpory v plánování začlenění tématu klimatické změny a udržitelnosti do konkrétních předmětů a ročníků, podpory v realizaci žákovských projektů nebo účasti na letní škole pro pedagogy na téma Jak učit pro udržitelnou budoucnost.
Kontakt na garantku spolupráce se školami: edita.jezkova@muzeum.ricany.cz
Díky projektu jsme nastartovali dlouhodobou odbornou spolupráci s těmito muzejními a popularizačními institucemi:
Společně se vzděláváme nejen v oblasti rozvoje rozmanitosti a udržitelnosti, která se stala v roce 2022 nově součástí mezinárodní definice muzea, ale také v tom, jak vybraná témata vhodným způsobem předkládat široké veřejnosti. Vzájemně se navštěvujeme, sdílíme a konzultujeme své plány i již existující vzdělávací nabídku.
Kontakt na garantku muzejní spolupráce: katerina.cihakova@muzeum.ricany.cz
Jsme opravdu velmi rádi, že vedení města Říčany považuje oblast rozvoje udržitelného života za jednu ze svých priorit. Díky tomu společně vzděláváme 200 úředníků městského úřadu a zaměstnanců příspěvkových organizací města v oblasti změny klimatu, včetně realizace specializovaných workshopů na vybraná témata, jakými jsou např. fotovoltaika, současné možnosti větrné energie, podpora biodiverzity ve městě a jeho okolí, dešťová voda ve městě nebo městská a příměstská doprava.
Zároveň se pravidelně schází pracovní skupina, složená ze zástupců několika městských organizací, která provádí analýzu současného stavu provozu těchto institucí. Díky společnému vzdělávání a konzultacím vzniknou během projektu první plány udržitelného provozu vybraných institucí nebo jejich částí.
Kontakt na garanta vzdělávání zaměstnanců: jakub.halas@muzeum.ricany.cz
Veřejnost se díky projektu může těšit na novou hru v Geoparku Říčany během oblíbených geoodpolední, výstavu a doprovodné akce na téma Po stopách vody a také na obnovu naučné stezky Říčansko. Aktuální informace k veškeré nabídce pro veřejnost naleznete na hlavní stránce webu.
Kontakt na garantku popularizační činnosti: adela.venerova@muzeum.ricany.cz
03/2024–12/2025
Děkujeme Středočeskému kraji, že nám umožnil spolufinancovat vybrané části projektu Udržitelná budoucnost (výše) a dále je rozvíjet. Vedle podpůrných a osvětových aktivit v oblasti snižování emisí a adaptace na změnu klimatu se můžeme díky tomuto projektu dále zaměřovat na podporu tvořivosti již u dětí předškolního věku a jejich pedagogů.
Tvořivost považujeme za zásadní prvek pro bourání myšlenkových bariér, a tedy i jeden z důležitých klíčů pro otevřenost k novým řešením a přebírání zodpovědnosti za vlastní rozhodnutí.
Díky projektu se můžete těšit např. na:
03/2024–12/2024
Děkujeme za opakovanou finanční podporu Magistrátu hlavního města Prahy v oblasti rozvoje tvořivé hry – nové metody polytechnického vzdělávání pro mateřské školy.
V roce 2024 můžeme díky finanční podpoře nabídnout pedagogům ze tří mateřských škol v Praze workshop tvořivé hry, cenově zvýhodněné pomůcky a zdarma podpůrnou metodickou návštěvu a následné konzultace.
09/2022 – 06/2024
Od září 2022 jsme začali realizovat environmentální programy pro školy s podporou MŽP a SFŽP. Od roku 2023 bude podpořeno také vzdělávání pedagogů. Naším cílem je podpořit školy v EVVO s dopadem na žáky i pedagogy, kteří pak získané zkušenosti mohou aplikovat do své praxe.
Celkem bude podpořena realizace 6000 účastníkohodin žáků MŠ a ZŠ a 1600 účastníkohodin vzdělávání pedagogů.
Kontakt: edita.jezkova@muzeum.ricany.cz
01/2022 – 12/2023
Inovativní zážitkové metody pro výuku venku pro MŠ i ZŠ, podpora zavádění těchto metod do škol, podpora ve sdílení dobré praxe v rámci školy i mezi školami, a také pomůcky pro výuku.
Díky finanční podpoře Státního fondu životního prostředí můžeme navazovat na dlouhodobé systémové projekty, díky kterým jsme v muzeu vytvořili a v praxi ověřili ucelenou metodu tvořivé hry pro rozvoj polytechnické výchovy v MŠ a elektronickou Regionální učebnici Říčansko, obsahující zdarma ke stažení množství zpracovaných lekcí, pracovních listů, ppt prezentací, animací a dalších výukových pomůcek pro zážitkovou výuku na 1. a 2. stupni ZŠ.
Mateřským a základním školám nabízíme:
Připravujeme zdarma 5 tras s doprovodnými materiály pro školy v regionu Říčansko (Mnichovice, Kunice a další).
V projektu spolupracujeme s VOŠ sociální a pedagogickou v Praze – analyzujeme studijní plány pro předškolní pedagogiku s ohledem na zastoupení témat EVVO v rámci polytechnické výchovy. Na základě zjištěné analýzy vytvoříme výukové materiály pro studenty VOŠ a metodické doporučení pro implementaci tvořivé hry do školních vzdělávacích plánů VOŠ. Výukové materiály budou pilotovány v sérii na sebe navazujících seminářů pro studenty VOŠ.
Kontakt pro ZŠ: edita.jezkova@muzeum.ricany.cz
Kontakt pro MŠ: adela.venerova@muzeum.ricany.cz