ÚvodAkce a UdálostiVýstava Okna do přírody

Výstava Okna do přírody

• Vyzkoušejte si, jak vidí mravenec
  • Pozorujte, jak pochoduje mnohonožka
  • Zkuste rozpustit kámen
  • Zahrajte si lesní divadlo

NOVINKA – k výstavě jsme připravili aktivity do muzejní zahrady

• Vyrobte si květinovou záložku do knížky
  • Vlezte do hnízda na stromě
  • Zapumpujte si a sledujte cestu vody

Příroda je fascinující, plná tajemství, která nadšeně odhalují malé děti i vědci. Jak se spolu domlouvají mravenci? Co se děje v kompostu? Jak vypadají kameny uvnitř?  Otevřeme několik oken do přírody a budeme hledat odpovědi na otázky, které napadají děti i dospělé. Představíme metody, jak se o přírodě učí ve školách i u nás v muzeu.

Až budete unaveni bádáním, můžete si sednout do 100 let staré školní lavice, zalistovat ve starých učebnicích přírodopisu, začíst se do knížek o přírodě nebo si zahrát lesní divadlo.

Prohlédnete si poklady z přírodovědných kabinetů, k vidění budou pravěké exponáty ze sbírek muzea, mimo jiné mamutí kel objevený u Čestlic a kost srstnatého nosorožce nalezená v místech, kde je dnes Geopark Říčany.

Na výstavě potkáte i živé tvory. Pod lupou nahlédnete do světa mnohonožek a mravenců.

Vznik výstavy finančně podpořil Středočeský kraj.

Programy pro ZŠ a MŠ

Programy pro školy (MŠ a ZŠ) na dopolední hodiny objednávejte přes poptávkový formulář.

Délka programu 1,5 hodiny, cena 90 Kč na žáka (min. 15 dětí ve skupině).

Výstavou to nekončí

Jděte zkoumat přírodu ven – využijte naše tipy na výlety v okolí Říčan, stáhněte si pracovní listy do terénu, přijďte na některou z akcí nebo se podívejte na inspirativní videa.

Navštívili jste už výstavu? Zajímá nás, jaké zážitky a inspiraci z výstavy odnášíte. Vyplňte dotazník a zařadíme vás do slosování o zajímavé odměny.

Až do června bude putovat po Říčanech výstava, která představuje, jak se o přírodě učí ve školách, školkách a na kroužcích. Výstava postupně navštíví všechny říčanské školy a školky.

Nahlédněte do školních zahrad, laboratoří a chovů, zjistíte, jak se děti učí o přírodě mimo školní lavice.  Najdete tu tipy na aktivity i pro rodiče.

Pokud jste výstavu ještě nepotkali, můžete si ji stáhnout ZDE.

Pro děti od 8 let máme připravenou badatelskou lekci, ve které prozkoumáte vlastnosti půdních živočichů. Ke zkoumání stačí vytisknout si pracovní list a vyrazit bádat. Pokud chcete, můžete si u nás v obchůdku pořídit užitečné pomůcky – kelímkovou lupu a určovací klíč půdních bezobratlých. Bude se vám hodit také štětec na šetrný lov drobných živočichů.

Pro předškoláky a mladší děti máme připravený jednoduchý pracovní list. Děti mají za úkol propojit obrázky zvířat s místy, kde v zahradě bydlí. Podívejte se v muzejní zahradě, jaké prostředí jsme pro zvířata vytvořili my, a inspirujte se, jak můžete podpořit živočichy ve své vlastní zahradě.

V rozhovoru představuje Jana Pelikánová badatelskou metodu a zážitkovou výuku na příkladu lekce o houbách. Rozhovor vznikl při sběru příkladů dobré praxe výuky o přírodě na základních školách.

Jak vzniká vlna tsunami, eroze nebo zemětřesení? Podívejte se, jak v Geoparku Říčany žáci Základní školy Mukařov experimentálně zkoumají vznik a průběh přírodních katastrof a hledají způsoby, jak těmto situacím předcházet. Pro veřejnost je geopark otevřený během akcí v sezóně od května na října, sledujte aktuální nabídku akcí.

Vypravte se na výlet od Jurečku k lomu. Informace o přírodě a historii místa najdete ke stažení u popisu jednotlivých zastavení. Trasa je součástí Říčanského uličníku. Tištěnou publikaci se si můžete koupit v obchůdku v muzeu nebo na e-shopu. Knížka propojuje informace o historii místa s pohledem přírodovědce a nabízí pět procházkových/výletních tras.

Vypravte se na trasu, která představuje historii i přírodu v okolí Mukařova. Proč vás zveme právě sem? Mukařovský kostel je postaven z říčanské žuly. Není omítnutý, můžete tak obdivovat přesnou práci kameníků a pozorovat strukturu kamene. Velké balvany žuly najdete také na břehu rybníků.

Trasa kolem Mnichovic vás zavede mimo jiné na louku Na Sýkorce, kde kvetou vzácné kosatce sibiřské. Dříve rostly na loukách v okolí Mnichovic také orchideje. Proč už je tu dnes nenajdeme? Stáhněte si přílohu, kde najdete mimo jiné badatelskou lekci s pracovním listem na téma Kobylky a sarančata.