Nedávno vaše děti dostaly pololetní vysvědčení. Napadlo vás však někdy, od kdy školy vysvědčení žákům vydávají? Nejstarší školy na našem území vznikly sice již ve středověku, ale povinnost vydávat vysvědčení o prospěchu souvisí až se zavedením Všeobecného školského řádu Marií Terezií roku 1774.
Nejstarší vysvědčení ve sbírce Muzea Říčany pocházejí z počátku 19. století a jsou z Mirošovic, Mnichovic, Zvánovic, Chocerad a Ondřejova. Jedná se většinou o ručně popsanou stránku, opatřenou nejprve úvodem, posléze výčtem předmětů a známek psaných slovy a celý spis je zakončen podpisy učitele a faráře. Dokument je opatřen razítkem nebo pečetí. Později se objevují tištěná vysvědčení, v našem muzeu to je například „Odplata pilnosti a dobrých mravů“ vydaná na jméno žáka „2. školy“ (tj. třídy) Václava Novotného. Toto vysvědčení je bohatě graficky zdobené a opatřené vyobrazením žákyně, věnující se ruční práci, a žáka, který studuje knihu sedě ve školních škamnách (tedy v lavici). Vysvědčení z pozdější doby, která obsahuje muzejní sbírka, vydávali říčanským žákům učitelé Kamil Victorín, Alois Mudruňka nebo Jan Tichý, o jejichž životech jste se v Kurýru už mohli dočíst.
Máte doma stará vysvědčení z Říčan nebo okolí? Pokud ano, můžete je darovat muzeu, nebo nám poslat jejich skeny. A pokud jste učitelé nebo se jen zajímáte o vzdělávání a aktuální trendy v něm, můžete se účastnit online konference „Pošli to dál!“, kterou pořádá Muzeum Říčany 23. března 2021.
Jan Boukal