Socha dívky před budovou Interiéru

ÚvodPíšeme pro vásSocha dívky před budovou Interiéru

Socha dívky před budovou Interiéru

Při příjezdu do Říčan od Uhříněvsi nelze neminout budovu, která patří společně s věžáky na Komenského náměstí k dominantám Říčan viditelným z dálky. Onou stavbou je administrativní budova někdejšího podniku Interiér Říčany, který proslul výrobou nábytku.

Podnik byl založen roku 1968 jako závod Interiéru Praha, ovšem k plnému zprovoznění došlo až o deset let později. Prvním v Říčanech vyráběným produktem byl kancelářský nábytek Alfa, později (ještě před revolucí) se zde vyráběl nábytek Nils pro Ikeu a kuchyně Linea. Administrativní budova závodu, známá dnes jako Alfa Tower, má být brzy radikálně přestavěna na byty.

V období normalizace vznikaly v blízkosti obdobných staveb různé umělecké skulptury, které měly okrášlit veřejný prostor. Studiem tohoto umění se v současné době zabývá projekt „Vetřelci a volavky“. Tato umělecká díla vznikla díky vládnímu usnesení z roku 1965, který architektům nařizoval využít 4 % z rozpočtu na uměleckou výzdobu.

Tak mohla v těsném sousedství věže vzniknout roku 1982 socha dívky zvaná „Mládí“. Jejím autorem je sochař Miloslav Šonka (1923–2014), člen umělecké skupiny „66“, nazvané podle roku založení. Šonkovy sochy najdeme i v jiných městech, například v Praze nebo v Jablonci nad Nisou.

Samotná sedící dívka v šatech je vytvořena z umělého kamene a je umístěna na bloku z hořického pískovce. Socha nebyla jediným veřejným uměleckým dílem v Říčanech, které od šedesátých do osmdesátých let v Říčanech vzniklo, stačí připomenout Šťastné děti od sochařky Marie Uchytilové v zahradě Mateřské školy U Slunečních hodin nebo sluneční hodiny tamtéž.

S tematikou říčanských soch se říčanští školáci sbližují díky výukovému programu Muzea Říčany „Sochy a prostorová tvorba“, který aktuálně pilotujeme se ZŠ U Říčanského lesa.

Šonkova socha dívky však v průběhu srpna zmizela. Ptáte se, kam se ztratila? Tomáš Wildt ze společnosti Vihorev Group ji přenechal říčanskému muzeu. Muzeum děkuje Tomáši Wildovi, správci budovy Vladimíru Vlčkovi za zprostředkování komunikace a Kamenosochařství a restaurátorství Bohumil Pánek za demontáž sochy, převoz a následnou znovuinstalaci v muzejní zahradě. Její novou ozdobou se totiž dívka stala. Přijďte se podívat!

Foto: archiv Muzea Říčany