Radošovický učitel Jan Pešek
Sluší se připomínat osudy lidí, kteří v našem městě žili před námi. Kroniky odhalují inspirativní příběhy a osobnosti, které spoluvytvářely kulturní prostředí Říčan. Především díky dobře vedené kronice školy v Radošovicích se dozvídáme o kantorovi a divadelníkovi, který zde působil v prvních desetiletích 20. století. Jan Pešek byl velmi činorodý a okolí si ho vážilo.
Narodil se v Ondřejově v domě čp. 64 dne 25. dubna 1889 jako nejmladší z deseti dětí Františka a Marie Peškových. Dospělosti se však dožilo jen šest sourozenců, dětská úmrtnost tehdy bývala vysoká. Tatínek František byl truhlářským mistrem, vlohy k učitelství mohl ovšem Jan získat od ostatních mužů v rodině. Dědeček z otcovy strany byl učitelem ve Vranově. Stejné povolání vykonával také strýc, a to v pozici řídícího učitele v Ondřejově. Oba byli také Janové.
Jan Pešek vystudoval c. k. reálku na Žižkově a zkoušku dospělosti i způsobilost složil na c. k. učitelském ústavu v Praze. Působil jako „výpomocný učitel“ v Mnichovicích, „zatimní učitel“ v Průhonicích a v Běchovicích. První zmínka v radošovické školní kronice je ze školního roku 1913–1914. Tehdy nastoupil do školy, kterou dnes známe jako 2. ZŠ Bezručova Říčany, coby „zatimní učitel“ I. třídy, a tak si polepšil od poslední pozice, kterou zastával ve starých Strašnicích. Téměř celou dobu první světové války prožil jako správce jednotřídní školy v Kuří. V září 1915 se oženil s o tři roky mladší Marií Vocelovou, dcerou hoteliéra Václava Vocela. Víme, že měli syna Milana (jako malý chlapec zemřel na záškrt) a dceru Milenu.