Perleťovec stříbropásek
Argynnis paphia
Lesy v Čechách procházejí zásadní proměnou. Dokonce i lidé, kteří se pohybují jen dopravními prostředky, si všímají prázdných míst v dříve zalesněné krajině. Při procházce v říčanských lesích můžeme zblízka pozorovat, co se děje. Lýkožrout smrkový napadl jednodruhové smrčiny, ty byly vykáceny a na pasekách se vysazuje směs listnatých a jehličnatých stromů. Je dobře, že kolem Říčan porostou smíšené lesy?
Jednou z odpovědí na tuto otázku je pohled na život stříbropáska.
Perleťovec stříbropásek je krásný motýl z čeledi babočkovitých. Z několika desítek světových druhů perleťovců jich na našem území žije čtrnáct. Stříbropásek patří mezi naše častější perleťovce, ale kolem Říčan ho spatříme vzácně. Celkově se vyskytuje v mírném pásu od Evropy po Japonsko. U nás může žít po celém území od nížin do hor. Daří se mu v oblastech prosvětlených lesů s blízkými loukami.
Velký motýl je nápadný oranžovým zbarvením křídel s typickou hnědočernou kresbou. U samic tvoří kresba černé skvrny. Samci se poznají podle toho, že mají navíc čtyři černé pruhy kopírující žilky na vrchní straně předních křídel. Stříbropásek dostal jméno podle stříbrobílých proužků na rubu zadních křídel, pásky mají obě pohlaví.
Poletující motýly můžeme pozorovat od konce června do začátku září. Nejraději sedají na květy ostružin, pcháčů a bodláků, ze kterých sají nektar. Noc přečkávají usazeni v korunách stromů.
Po spáření klade samice vajíčka, která jednotlivě umísťuje na kůru stromů do výšky kolem 1 m. Dává přednost kůře listnatých stromů, ideálně porostlé mechem. Co je ale důležité, vždy důkladně zkontroluje, že nedaleko stromu rostou violky. Např. violka lesní (Viola reichenbachiana), lidově zvaná fialka (na obrázku).
Housenka se vyklube na podzim, zkonzumuje zbytek vajíčka, zaleze do pukliny v kůře a přespí do jara. V půlce března se probudí, vyhledá nejbližší violku a začne se dnem i nocí živit. Vykrmená žlutočerná housenka se v květnu zakuklí. Z nenápadné šedozelené kukly, která nejčastěji visí na listu violky, se pak líhne nový motýl.
Z říčanské krajiny kvůli způsobu hospodaření zmizelo za posledních 70 let
40 druhů motýlů. Původně zde žilo 78 druhů. Výskyt perleťovce stříbropáska ohrožují hlavně výsadby smrkových monokultur. Smíšené lesy, které kolem Říčan vyrostou, tak budou nadějí pro jeho návrat ve větším počtu.
Jakub Halaš