Památeční předměty spjaté s 1. světovou válkou

ÚvodPíšeme pro vásPamáteční předměty spjaté s 1. světovou válkou

Ze sbírek muzea: Památeční předměty spjaté s 1. světovou válkou

Podobně jako se dnes neobejde žádná velká akce bez „propagačních předmětů pořadatele“, v minulosti tomu nebylo jinak. Na zemských výstavách, sokolských sletech či při příležitosti panovníkova jubilea bylo možné zakoupit si rozličné obrázky, pohlednice, pamětní mince nebo hrnečky, upomínající na výjimečnou událost. Památeční předměty se ovšem vytvářely i během 1. světové války a ve sbírkách říčanského muzea se jich uchovalo několik desítek. Jedná se například o kýčovitě vyhlížející porcelánové kasičky v podobě rakousko-uherských vojáků (na obrázku), kasička v podobě pomníku s portréty císařů Františka Josefa I., Viléma a tureckého sultána Mehmeda V. nebo hrníčky s nápisem „Kriegserinnerung – Gott mit uns – 1914“ (Vzpomínka na válku – Bůh s námi – 1914). Památeční předměty ovšem vznikaly i na frontě (např. rozličné výrobky zajatců z dřeva, papíru a textilu, upravené nábojnice a hlavice šrapnelů) či za první republiky. Tehdy byli propagováni především příslušníci československého zahraničního vojska, tzv. legionáři. Kromě odznáčků upomínajících na legionářská vítězství (Zborov, Bachmač) se často prodávaly i krabičky uzavřené pečetí, obsahující prsť (hlínu) z bojišť. Krabičky s prstí z Doss Alto (Itálie) a Terronu (Francie) si společně s dalšími památkami na 1. světovou válku můžete do 20. prosince prohlédnout na výstavě „Tohle je válka 1914–1918“ v říčanském muzeu.

Jan Boukal