Kdo by neznal zvláštní slovo „zvojtit“, jímž se někdy vyjadřuje, když někdo něco poplete nebo pokazí. Slovo je odvozeno od příjmení herce Jaroslava Vojty, který často vyprávěl anekdoty takovým způsobem, že je ve výsledku pokazil.
Rodák z Kutné Hory (narozen 27. prosince 1888) pocházel z herecké rodiny, což předurčilo jeho budoucí směřování. Přestože započal svou kariéru jako slévač, záhy se vydal ve stopách rodičů a věnoval se ochotnickému divadlu. Odtud se propracoval přes kočovné herecké společnosti až do angažmá v kamenných divadlech v Brně, Plzni a nakonec v Praze. V hlavním městě se stal nejprve členem souboru Divadla na Vinohradech, poté působil přes tři desítky let v Národním divadle. Ztvárnil také mnoho filmových rolí, i když mladší generace jej zná patrně už jen jako loupežníka Sarku Farku z pohádky Hrátky s čertem. Jaroslav Vojta zemřel 20. dubna 1970 v Praze.
Vojtovi zůstala celoživotní láska k ochotnickému divadlu. Projevoval ji tak, že ochotnickým hercům rád pomáhal a přijímal role v jejich inscenacích. Mezi soubory, s nimiž spolupracoval, bychom nalezli i ochotnické sdružení Dramatika z Radošovic a Sdružení divadelních ochotníků v Říčanech. Jeho účast v představeních je doložena především divadelními plakáty, které Muzeum Říčany uchovává ve své sbírce. Jednalo se o hry Náš pan farář (provedení 20. října 1928), Jedenácté přikázání (6. března 1934, sehráno v Bio Sokol) a Pasekáři (7. srpna 1941).
Kromě plakátů jsou památkami na Vojtova vystoupení v našem městě dvě fotografie – jedna portrétní, opatřená autogramem a věnováním „Dobré kuchařce pí Sedláčkové její farář Jar. Vojta 1928“, druhá skupinová, kde sedí mezi ostatními herci z inscenace hry Náš pan farář.
Víte o Vojtových aktivitách v Říčanech více? Napište nám nebo zavolejte. E-mail: jan.boukal@muzeum.ricany.cz, tel.: 604 237 175.
Jan Boukal, Muzeum Říčany