
Během hnízdění se živí hlavně hmyzem a pavouky. Od léta tvoří potravu také různé bobule a plody rostlin. Přezimující červenky navštěvují krmítka se semeny. Jestli nemáte krmítko, stavebnice krmítek jsou dostupné v muzejním e-shopu.
I když se s červenkami setkáváme po celý rok, většina našich ptáků odlétá zimovat na jihozápad a nahrazují je červenky ze severu. Riskovat (a neodletět do tepla) se místním červenkám vyplatí, když není tuhá zima a přežijí. Zaberou si nejlepší území a začnou hnízdit dřív, než se ostatní ptáci vrátí z vyčerpávající cesty.
Samci a samice červenek se neliší ani zbarvením, ani velikostí. Odlišná jsou jen mláďata čerstvě vylétlá z hnízda, ta jsou zbarvena do hněda se žlutavými skvrnami. Mimo dobu hnízdění žijí červenky samotářsky a velmi ostře si střeží své území. Přibližně každá desátá červenka zahyne při obraně teritoria, ve vzájemném souboji. K mírumilovnému vymezení území slouží ptákům zpěv. V mimohnízdním období zpívají u červenek i samičky. Městské červenky častěji zpívají také v noci, kdy jejich zpěv nezaniká v hluku.
Mezi lidovými názvy pro červenku je řada roztomilých výrazů jako čerkýnka, čermáček, čermák, červánek, červenóšek, červik, hudačka, mucháček nebo raška.