Žáby na jaře putují k vodě, kam kladou vajíčka. Některé musí urazit až 4 kilometry. Samičky jsou daleko větší a silnější než samci. Proto je někdy můžete vidět, jak nesou samce na zádech.
Pokud najdete žabí vajíčka, určitě si všimnete, že mají tmavé skvrny. Ty jim slouží k zahřívání, protože při vyšší teplotě se z nich dříve vylíhnou pulci. Pokud máte s sebou teploměr, můžete zaměřit na shluk vajíček a porovnat teplotu s vodní hladinou.
Kam naklást vajíčka? Jděte podél Rokytky a hledejte místo, kam je vhodné naklást vajíčka. Nejteplejší voda bude tam, kde voda příliš neproudí, je mělká a není ve stínu stromů. Vyzkoušejte rychlost proudu tím, že do vody hodíte klacík nebo list. Hledejte také místo, kde ve vodě roste něco, o co by se shluky vajíček mohly zachytit.
Pusťte si žabí hlasy a pokuste se je napodobit.
Závody v žabím skákání
Jste spíš skokan nebo ropucha? Žáby skáčou snožmo, jen ropucha krátkonohá pouze chodí. Nejlepším skokanem je skokan štíhlý, který doskočí až 150 cm.
Kromě skokana hnědého patří všechny naše žáby mezi silně ohrožené druhy. Neodnášejte proto jejich vajíčka ani pulce. Místo chytání si je raději vyfoťte a své pozorování nahrajte do aplikace iNaturalist. Přispějete tak k poznání výskytu a chování žab na Říčansku. Kde v okolí najdete skokany nebo ropuchy, zjistíte také na plakátu o obojživelnících.
Stránka je součástí Jarní stezky podél Rokytky.