Když potřebuje potravu pro sebe, vyletí z vody s rybkou, zabije ji o větev, potom si ji srovná v zobáku a polyká ji hlavou napřed. Pokud ale uvidíme ledňáčka, který drží rybku hlavou ven ze zobáku, nese potravu buď samičce, nebo bude krmit v noře mláďata.
Nádherné záběry ledňáčka při lovu najdete zde.
Za tyto fotografie děkujeme říčanskému fotografovi Romanu Kusovi.
Ledňáček hvízdá i za letu, což vás na něj může upozornit. Poslechněte si nahrávku a pokuste s zvuk napodobit.
Ledňáček si hrabe noru v kolmém hlinitém břehu vyšším než 1 metr. Nora má v průměru obvykle 8 cm a je kolem jednoho metru dlouhá. Pokud z nory vytéká zapáchající trus, můžeme si být jisti, že je obsazená. Pokud chcete ledňáčky pozorovat při krmení, určitě se skryjte v dostatečné vzdálenosti, abyste je nerušili. Obrňte se trpělivostí, rodiče za vylíhlými mláďaty létají jednou za půl hodiny, odrostlejší mláďata pak potřebují rybku každých 15 minut.
Najděte si rovné místo, kde se dá dobře běhat a kde na zemi leží dost (ale zase ne úplně moc) spadaných šišek nebo kamenů. Domluvte se se spoluhráči, co bude pro vás představovat „rybku“. Jeden hráč je mládě ledňáčka, počítá nejdřív do 30 (může hvízdat) a ostatní musí najít rychle „rybku“. Pak počítá do 20 a spoluhráči musí najít a přinést další „rybky“, pak do 15 a počítání opakuje. Kdo zvládne krmit nejdéle, vyhraje.
Týdenní mláďata jsou krmena každých 40–50 minut, dvoutýdenní v intervalu 20–30 minut a těsně před vylétnutím každých 15 minut. Jak malí ledňáčci rostou, zvětšují se rybí úlovky, které jim přináší rodiče. Od malých sotva centimetrových rybiček po kapříky, kteří jsou skoro stejně dlouzí jako sám ledňáček.
Ledňáček svým lovem vynakládá spoustu energie, potřebuje za den ulovit 10 rybek. Ale asi jen každý desátý lov je úspěšný, ledňáček se tedy za den 100x potápí do studené vody.
Najděte si místo s čistou vodou. Zkuste se „potopit“ např. 10x na krátkou chvilku – ponořujte si ruce, nebo nohy. Odvážnější „ledňáčci“ mohou ponořit obličej a zkusit otevřít oči pod vodou. Pozor, ať si nenamočíte vlasy, nemáte je asi tak mastné jako ledňáččí peří a špatně by vám schly. Co jste viděli pod hladinou?
Stránka je součástí Jarní stezky podél Rokytky.