
Špek sezóny je k vidění v otevírací době Muzea Říčany.
Aktuální špek sezóny vystavujeme do 26. 1. 2025.
Knihu zakoupíte v muzejním obchůdku v otevírací době muzea. Nebo v našem e-shopu.
Katalog pro fajnšmekry obsahuje detaily k právě vystavovaným sbírkovým předmětům.
Na začátku byla jediná fotografie. Vznikla v podvečer na jaře roku 1911. U památného Žižkova dubu v Říčanech. V dnešní Jizerské ulici ji pořídil František Beneš (1878–1943). Svobodný mládenec, úředník pražského magistrátu, amatérský fotograf a náruživý cestovatel.
Neznámý muž (pravděpodobně přítel nebo průvodce Františka Beneše) s hustým pěstěným knírem, v buřince pro všední nošení, v denním žaketu a s kapesními hodinkami na ozdobném řetízku předpisově zastrčenými v kapsičce u vesty pózuje vedle zabetonované dutiny památného stromu. Čtyři chlapci, z nichž ti dva starší dost možná později poznali první světovou válku se zbraní v ruce, čerstvě vysázený sad, hejno hus na Lázeňské louce, roubená stodola mezi jinak už moderními zděnými domky.
Ta fotografie je fascinující z mnoha důvodů. Pokud Říčany znáte, pokaždé na ní objevíte nějaký nový detail a napadne vás nová otázka. Proto se právě ona stala inspirací pro naší novou publikaci.
Pátrali jsme v zapomenutých denících, prohledávali dobové zprávy, pročítali výstřižky z dobových novin a letáků i novodobé odborné publikace. Zkoumali jsme zápisy firem a výroční zprávy spolků, trávili hodiny v depozitáři nad sbírkovými předměty.
Někdy nám byl cenným zdrojem informací jediný dopis zanechaný v muzeu dávným obyvatelem Říčan, jindy jsme ze stovek stran nadějně vyhlížejících zápisků využili jedinou větu. Vyzpovídali jsme pamětníky, jejichž příbuzní a sousedé zažili dobu na přelomu 19. a 20. století. Poptávali jsme po půdách zastrčené fotografie a následně dlouze zjišťovali, co že to na nich vlastně je.
Kniha začíná obdobím okolo zřízení dráhy Františka Josefa a končí rokem 1924, od kterého nás v době vydání dělí právě 100 let. Bylo to období ohromných změn. Železnice „přivezla“ jednotný čas, nové století přineslo obrovské naděje, lidé si začali masivně užívat volný čas (třeba pro výlety do Říčan), rozšiřovala se průmyslová výroba a za prací se začalo dojíždět. Vypukla světová válka a z města zmizeli muži, všechno prudce zdražilo nebo se to vůbec nedalo sehnat, objevily se první mnohařádkové seznamy mrtvých…
Kniha Když přijel do Říčan první vlak navazuje na novodobé publikace i říčanskou kroniku od Gustava Trnky. Místy z nich čerpá a přidává souvislosti – místní, evropské i celosvětové –, někde upřesňuje už dříve napsané, ale doplňuje i dosud nezmíněné. Naší snahou bylo přinést co nejplastičtější obraz dané doby v malém, ale už tehdy oblíbeném městečku. Jak lidé žili, kde bydleli, co jedli, co nosili na sobě, kde pracovali, kam chodili za zábavou a vůbec, co se okolo nich dělo a jak to život ve městě ovlivňovalo. To vše najdete v pěti kapitolách bohatě ilustrovaných desítkami mnohdy dosud nepublikovaných fotografií. Věříme, že vás její čtení (nebo třeba i jen prohlížení) bude bavit alespoň tak, jak moc nás těšilo ji připravovat.
Jan Kužník
Novinář, publicista, PR a marketingový manažer. Řadu let působil jako vedoucí redaktor serveru Technet.cz. Píše články věnující se technologiím a historii pro server Aktuálně.cz, legendární časopis ABC a pro populárně naučný magazín Živá historie. Do Česka přinesl formát pomalé televize Slow TV (slowtv.cz). Spolupořádal první ročníky rodinného festivalu Maker Faire. V roce 2022 vydal u nakladatelství Grada grafický román Démoni balkánské války, inspirovaný skutečnými událostmi války v bývalé Jugoslávii.
Renata Skalošová
Lektorka a dokumentaristka v Muzeu Říčany, koordinátorka vzdělávacích projektů Post Bellum. V současné muzejní práci i v projektu Příběhy našich sousedů navazuje na své dřívější působení v rozhlase, učitelskou praxi a spolupráci s knižním nakladatelstvím. V říčanském muzeu redakčně připravila vzpomínky Dalibora Hofty Neobyčejní občané aneb Postavy z říčanských ulic a domů (2017), jako spoluautorka se zde podílela na průvodci Říčanský uličník (2022). Pomáhala na svět knize výtvarníků Olgy a Miroslava Hudečkových Dva životy (2024).
Radek Holodňák
Historik a kurátor sbírky Muzea Říčany. Na akademické půdě se věnoval německé klasické filozofii a teorii i dějinám práce v kontextu socioekonomické transformace. Vedl neziskovou organizaci Koridor zaměřenou na popularizaci filozofie. Jeho články si můžete pravidelně číst v časopise 100+1 Historie. V Muzeu Říčany odborně i populárně zpracovává a publikuje poznatky o regionálních dějinách. V roce 2023 byl kurátorem výstavy Říčanský poklad. Můžete jej potkávat na rozličných muzejních akcích, které připravuje. V Muzeu Říčany realizuje projekt minivýstav s názvem Špek sezóny. Zabývá se výrobou zvukových médií a působí také jako sekretář a projektový manažer v odborovém svazu zaměstnanců veřejné sféry.
Vznik knihy finančně podpořilo Město Říčany. Děkujeme!
Knihu můžete zakoupit v muzejním obchůdku. Nebo v našem e-shopu.
Muzeum a zahrada
Rýdlova 271/14
ukázat na mapě
Dvorek
naproti muzeu
ukázat na mapě
výuková místnost, Sportovní hala
Škroupova 2026/2
ukázat na mapě
Říčanská hájovna
Říčany 375
ukázat na mapě
Geopark Říčany
v areálu 1. základní školy, Říčany, Masarykovo nám. 71.
ukázat na mapě
Depozitář muzea
Zděbradská 26, Říčany Jažlovice
nepřístupný pro veřejnost