Registrations have closed
Hřbitov a zesnulí. Za Mudruňkou a dalšími osobnostmi Říčan.
Říj

Datum a čas

24-10-2023 - 15:00
- 16:30

Kategorie akce

Počet zobrazení: 182

Říčanský hřbitov je tichou galerií osobností, které se svou prací propsaly do městských dějin. Vydejte se spolu s námi poodhalit jejich příběhy a připomenout si jejich životní cesty, které zanechaly nesmazatelný otisk v říčanských ulicích, místech i kronikách.

S historiky Radkem Holodňákem a Renatou Skalošovou strávíme podzimní odpoledne na říčanském hřbitově, kde se dozvíme zajímavé příběhy osobností, jako byl zakladatel místního muzea Alois Mudruňka, význačný malíř Zdeněk Uhlíř, mecenáška kultury Růžena Klímová či ochotnický sbormistr Jiří Šatoplet. Budeme si také vyprávět o pohnuté historii hřbitova spjaté s místem, na kterém dříve stávala šibenice a na kterém působil říčanský kat.

Komentovanou exkurzi pořádáme ve spojitosti s převzetím hrobu Aloise Mudruňky, pedagoga, fotografa, historika a zakladatele říčanského muzea, do naší správy. Mudruňkovo jméno bylo a je nerozlučně spjato s místním muzeem. Byl u jeho založení v roce 1908 a do konce života se o sbírky staral, i když tato práce byla často nevděčná. Říčanské muzeum dokonce desítky let neslo jeho jméno.

Budeme rádi, když nám s předdušičkovou úpravou jeho hrobu pomůžete či přinesete květiny a svíčky. O jeho hrob dlouho nikdo nepečoval a je pro nás ctí, že jej nyní můžeme uvést do stavu, jaký si zaslouží.

Sraz účastníků je v 15 hodin před bránou říčanského hřbitova. Drobné zahradní náčiní zajistí muzeum. Ke hřbitovu se dostanete pěšky po ulici K Solné stezce, autem, nebo autobusem ze zastávky U Lípy nebo Hřbitov. V případě silného deště se akce nekoná.

Akce je otevřená všem zájemcům za poplatek 50 Kč. Pro členy Klubu přátel Muzea Říčany je vstupné zdarma. A že ještě nejste členy muzejního klubu? Tak nemeškejte! Zařiďte si členství ještě dnes!

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je MK.jpg.
Akci finančně podporuje Ministerstvo kultury ČR.

Původní vzhled domu, kde sídlí Muzeum Říčany, dříve Mudruňkovo muzeum.

Event Tags