21
Úno
-
31
Říj

Datum a čas

21-02-2023
- 31-10-2023
 
 

Kategorie akce

událost
 
 
Počet zobrazení: 487

V Tvořišti si můžete hrát, objevovat, tvořit a přitom se nechat inspirovat tradicemi, přírodou, rozličnými materiály, nástroji i vlastní fantazií. Tvořiště bude bavit děti i dospělé!

Navštivte nás v otevírací době pro veřejnost od úterý do čtvrtka nebo v sobotu (č)i neděli, vždy od 14:00 do 18:00.

Prozkoumejte tajemství starého domu s dílnou a badatelnou. V řemeslné dílně vybavené ponky, opravdovými nástroji a různorodými materiály můžete tvořit podle své fantazie nebo podle připravených tematických tipů našich lektorek. V badatelně si prohlédnete úchvatné přírodní struktury pod mikroskopem, budete pozorovat dalekohledem ptáky na krmítku, poskládáte si vlastního tvora z přírodnin nebo navrhnete a postavíte model města budoucnosti, které poskytuje příjemný prostor všem – lidem, živočichům i zeleni. Dozvíte se i o mnoha příkladech skutečně realizovaných inovací, které hledají inspiraci v přírodě. Věděli jste například, proč se konstruktér japonských rychlovlaků šinkanzenů inspiroval v ptačí říši – u ledňáčků?

Tvořiště se pravidelně mění – každé dva měsíce vás bude čekat nové téma k tvoření a bádání! Inspirujeme se přírodními živly, prvním tématem je OHEŇ, který pro nás zvláště na sklonku zimy symbolizuje energii, světlo a teplo. Až do konce dubna si tak u nás můžete kromě stálých aktivit vypalovat do dřeva a pod mikroskopem prozkoumat, co mají společného listy rostlin a solární panely.

A navíc můžete v Tvořišti zažít i netradiční narozeninovou oslavu!

Na naše výstavy si nyní nově můžete pořídit permanentku (základní/sníženou/rodinnou), která je platná 12 měsíců a kromě opakovaných návštěv Tvořiště (alespoň jednou na každý živel! 😉 ) vám tak poslouží i na další konané výstavy. Je na ní pět vstupů za zvýhodněnou cenu a navíc je v rámci své kategorie přenosná. Permanentky jsou k zakoupení na pokladně muzea a mohou posloužit také jako milý dárek.

Prohlédněte si u nás také Špek sezóny výstavku unikátních historických předmětů z našeho depozitáře, aktuálně na téma Historie s vůní dýmu. Prohlídka Špeku sezóny je zdarma.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

PRO ŠKOLY A ŠKOLKY:

Výukové programy ve Tvořišti:
Délka: 1,5 hodiny
Cena: 70 Kč za žáka (min. počet ve skupině 15 žáků), doprovod vstup zdarma

Využíváme metody BOV (badatelsky orientované vyučování), místně zakotveného učení a Tvořivou hru.

Programy je možné objednávat ZDE.

Druhy programů, které můžete objednat:

MŠ a 1. třída:
Budeme si vyprávět pohádkový příběh. Objevíme spolu tajemství starého domu. Seznámíme se s badatelem, který se přátelí se zvířaty a malými skřítky. Vypravíme se na muzejní zahradu, kde najdeme úkryty a pobytové stopy různých tvorečků. V Tvořišti pak vyrobíme hračky (modely existujících i vymyšlených živočichů) a najdeme jim místo, kde se jim bude líbit.

2.5. třída ZŠ, přírodovědná varianta:
Prozkoumáme přizpůsobení drobných organismů k životu ve vodě i k létání pod lupou a mikroskopem. Zmapujeme úkryty a zdroje potravy pro živočichy ve tvořišti a přírodní zahradě. Žáci vytvoří malé úkryty a navrhnou změny zahrad, které poskytují vhodné podmínky pro živé tvory.

2.5. třída ZŠ, tvořivá varianta:
Tajemný badatel nám v Tvořišti zanechal indicie, které nás snad zavedou k pokladu. Jak ho využijeme, abychom dokázali, že i v nás je ukrytá tvořivost? Co všechno dokážeme vymyslet a vyrobit? Budeme mít k dispozici spoustu materiálu k tvoření i nástrojů, které se naučíme bezpečně používat.

6.9. třída ZŠ:

Inspirujeme se ve výstavě Tvořiště přírodními procesy a navrhujeme domy, ulice a města budoucnosti. Využijeme vizualizaci, která nám na příkladu konkrétní říčanské ulice ukáže možnosti, jak snižovat emise skleníkových plynů a jak se adaptovat na změnu klimatu. Věděli jste, že dům může být nejen pasivní, ale i aktivní? Přijdeme na to, jak promyšleně hospodařit s dešťovou vodou, klimatizovat nebo vyrábět energii. Žáci si vyzkouší plánovat a stavět modely, jako urbanisté a architekti, nebo jak přesvědčit o změnách ostatní jako influenceři prostřednictvím videí. Soustředí se na dopravu, stavební materiály a úspory energie, zeleň a vodu ve městech.

Varianta A: Pouze v interiéru s připravenými podklady. 1,5 hodiny

Varianta B (pro 2. stupeň ZŠ): Projektový den v prostoru výstavy a v říčanských ulicích. 3 hodiny, cena 120 Kč/žák