ÚvodAkce a UdálostiVynášení Morany

Vynášení Morany

Rozlučme se se zimou a přivítejme jaro! Vynášení Morany je prastarý zvyk, při němž se lidé loučili s obdobím chladu, tmy a nedostatku, a zvali do svých obydlí a na svá pole hojnost, úrodu a slunce. Pojďte si s vašimi dětmi připomenout, jak tento starý rituál vypadal.

Na zahradě muzea společně vyrobíme velkou Moranu, kterou poté přes město vyneseme na Mlýnský rybník a zapálenou ji pošleme po proudu. Morany mívaly podobu čarodějnic, starých bab nebo smrtek, ale je jen na vás, jakou podobu vetknete té naší říčanské.

Děti si také na zahradě muzea s naší lektorkou vyrobí vlastní malou panenku z přírodních materiálů a z akce si tak odnesou vlastnoručně vytvořenou hračku. Historik Muzea Říčany Radek Holodňák vám přiblíží podobu starých lidových zvyků a dozvíte se o roli přechodových rituálů pro tradiční společnosti.

Pojďte s námi zahájit jarní sezónu tak, jak to dělali naši dávní předkové. Těšíme se na vás! Akce se koná o Smrtné neděli 17. března od 10 hodin.

Účast je třeba zarezervovat v e-shopu Muzea Říčany.

Foto: Rudolf Flachs a archiv Muzea Říčany