09
Bře

Datum a čas

09-03-2023 18:00
 
 
 
Počet zobrazení: 29

Pojďte s námi poznat tajemné poklady s vůní tabáku! Zveme vás k prohlídce naší cenné sbírky kuřáckých potřeb a návštěvě jedinečné související přednášky. Tu ve čtvrtek 9. 3. přednesou Mgr. Václav Hájek, Ph.D., kunsthistorik a umělec z Fakulty humanitních studií UK a PhDr. Petra Kolářová, Ph.D. z Národní galerie Praha, která byla v roce 2022 kurátorkou výstavy „V kroužcích dýmu. Portrét moderního umělce ve Veletržním paláci.“

Tématem přednášky, která doprovází pilotní Špek sezony, tedy nový projekt Muzea Říčany, v němž veřejnosti zpřístupňujeme poklady z našeho depozitáře, bude kuřáctví jakožto kulturní fenomén v běhu dějin.

Přednáška kuřáctví představí nejen jakožto holou spotřebu nikotin obsahující návykové látky, ale především jako fenomén spojený s rozsáhlou historií umělecké produkce odrážející sociální stratifikaci a její vývoj v historii. Tabák, původně luxusní zboží z kolonií určené pro úzké vrstvy nejbohatšího evropského obyvatelstva, se v průběhu 19. století masově rozšířil do všech sociálních vrstev. Zatímco tabák o sobě se tak ze statusového symbolu stal předmětem denní spotřeby, kuřácké pomůcky si často zachovaly svůj umělecký charakter, na němž lze sledovat vývoj umělecko-řemeslné jednotlivých národů. Kuřák se také stal symbolickým zobrazením užívaným ve vizuálním kultuře. V určitých obdobích kuřák symbolizoval v umělecké tvorbě zbohatlíka, dandyho, jindy bonvivána, jindy dekadenta.

Jaké je tedy tajemství kuřácké sbírky, kterou pro vás na jaře vystavujeme v Muzeu Říčany? Pojďte se s námi vydat na cestu historií lemovanou obláčky bílého dýmu.

Vstupenky je možné zakoupit také předem na našem e-shopu (90,- dospělí/ 60,- snížené vstupné pro důchodce a mládež). Takto zakoupené vstupenky vám rezervují místa v předních řadách.

Přednáška bude streamovaná živě na FB a youtube profilu Muzea Říčany.

podporuje tuto akci

 
 

Zařazeno