Kdo hrál na tuto citeru?
To se bohužel už nikdy nedozvíme. Citera se dostala do říčanského muzea ve 20. století bez uvedení původu a dalších podrobností.
UKÁZKA: V roce 1955 byl natočen film o rakouské císařovně Sissi. Podívej se, jak v tomto filmu císařovna hraje na citeru.
Prohlédněte si tento hudební nástroj a další naše sbírkové předměty na portálu eSbírky.cz:
Mezi kytarou a klavírem
Citera je strunný drnkací nástroj, který se do stávající podoby vyvinul zhruba v polovině 19. století (před 170 lety). Jeho předchůdci byly různé strunné lidové nástroje s ozvučnou deskou, které se vyskytovaly již dříve. Svou konstrukcí se nachází někde mezi a kytarou a klavírem.
„Německý nástroj“
Citera se v Československu stala předmětem rozporů mezi Čechy a Němci. Od roku 1918 se jí říkalo „rakousko-uherský nástroj“, po roce 1945 pro změnu „německý nástroj“. Bylo to tím, že citera byla oblíbená hlavně u německy hovořících obyvatel naší republiky. V obou případech u nás došlo k zavržení citery a umění hry na ni tak zůstalo jen v rodinách nejoddanějších tomuto nástroji.
Pro lid i pro panstvo
Citera v době své největší popularity (před vznikem Československa) patřila mezi oblíbené nástroje všech společenských vrstev. Hra na citeru se pěstovala na císařském dvoře, v panských rodinách, mezi měšťany i venkovany.