prostor pro moderní vzdělávání

Učíme venku a badatelsky

Baví mě, když se můžu ptát na to, co MĚ zajímá.
A když nemusím pořád sedět v lavici.
ÚvodPro učiteleUčíme venku a badatesky

Učíme venku a badatelsky

Chcete učit venku, ať už ve škole, nebo ve školce? Inspirujte se hotovými lekcemi nebo z publikací, které těží z praxe učitelů a našich lektorů, vyzkoušejte některý z výukových programů pro žáky nebo workshopů pro pedagogy.

Naše tipy:

Badatelské lekce

Metoda badatelsky orientované výuky děti baví, rozvíjí schopnost samostatného uvažování, podporuje spolupráci a aktivní přístup k řešení úkolů. Stáhněte si některou z připravených vyzkoušených badatelských lekcí nebo si objednejte program s naší lektorkou, která vám metodu ukáže s vašimi žáky. Naše lektorky jsou proškolené mentorky, umí poskytnout individuální podporu nebo zrealizovat ve vaší škole workshop pro skupinu pedagogů.

Jdeme ven v různých předmětech

Stáhněte si a vyzkoušejte hotové lekce do dějepisu, přírodopisu, pracovního vyučování, výtvarné a občanské výchovy. V Regionální učebnici Říčansko si zdarma můžete stáhnout celé lekce i související materiály (pracovní listy, prezentace, animace aj.) a upravovat je pro své potřeby. Do školy si také můžete objednat workshopy pro pedagogy Učíme v zahradě matematiku a češtinu nebo Jak využít školní zahradu ve výuce.

Učíme hravě o neživé přírodě

V prostředí unikátního Geoparku Říčany máme možnost nahlédnout do nitra kamenů, prozkoumat v paleontologickém nalezišti vývoj života na zemi, vstoupit do jeskyně a štoly. Využijete prostředí a vybavení, které ve školách není běžně k dispozici, získáte také tipy na aktivity vhodné do školy. Více se dozvíte na workshopu Jak učit o neživé přírodě, který je pravidelně součástí letní školy pro pedagogy.

Inspiraci načerpáte v našich publikacích:

Tvořivá hra v zahradě MŠ

Nápadník pro úpravy „tvořivé zahrady“. Naleznete tu nejen inspirace, ale také tipy, jak na to, abyste proměnu zvládli bez velkých investic svépomocí, společně s dětmi. Vytvořte si takovou zahradu, kde bude dobře zvířatům i rostlinám, která bude u dětí podporovat zvídavost a poskytovat podněty ke hře a příležitosti k tvoření.

Společně ze školy do přírody

Cílem této publikace je představit účinné a udržitelné postupy pro vzájemné vzdělávání pedagogů v oblasti přírodovědné gramotnosti na základních školách. Představujeme zkušenosti konkrétních pedagogů. Společné aktivity ve školních zahradách k sobě přivedly dohromady učitele z 1. i 2. stupně, kteří spolu realizovali projektové dny pro více tříd a začali spolu diskutovat o možnostech využití školní zahrady k výuce. 

Učíme v přírodě

Představujeme, jak se učitelé vyrovnávají s překážkami a obavami, které předměty venku učí, jaké metody výuky využívají a jak tuto výuku zařazují do své pedagogické praxe (ročních plánů). Ukazujeme na konkrétních příkladech, jak proběhlo ve školách plánování proměny školní zahrady, které završily studie zahradního architekta.

Seznamte se s lektory

Kateřina Čiháková

Jsem mentorka metody badatelsky orientovaného vyučování ( BOV). Ráda učím venku, kde  můžeme zkoumat přírodu v souvislostech. Kromě práce v muzeu působím také jako učitelka přírodopisu v ZŠ. Podílím se na přípravě nových RVP pro  přírodopis. 

Co se ode mě můžete naučit? Jak učit venku badatelsky.

Publikace: Společně ze školy do přírody
E-mail: katerina.cihakova@muzeum.ricany.cz 

Edita Ježková

Věnuji se dlouhodobě proměnám školních zahrad a výuce venku. V muzeu působím jako koordinátor vzdělávání a garant projektů   zaměřených na vzdělávání pedagogů ZŠ.    Jsem také mentorka badatelsky orientované výuky. 

Co se ode mě můžete naučit? Jak učit ve školní zahradě a jak zahradu přizpůsobit výuce.

Publikace: Učíme v přírodě
E-mail: edita.jezkova@muzeum.ricany.cz

Jakub Halaš

Věnuji se živé i neživé přírodě. V Geoparku Říčany  učím žáky, studenty VŠ i pedagogy. Jsem přírodovědec, ale také pedagog, zajímám se o moderní didaktické metody výuky.
Jsem ředitel muzea a spolutvůrce geoparku. 

Co se ode mě můžete naučit? Jak učit o neživé přírodě zábavně.

Publikace: Průvodce geoparkem
E-mail: jakub.halas@muzeum.ricany.cz

Jana Švandová

„Jsem geoložka a v Geoparku Říčany učím žáky všech věkových kategorií, studenty SŠ i VŠ a také pedagogy. Kromě geologie je mým velkým zájmem astronomie a kosmonautika, jsem autorkou Astrostezky Říčany. Ráda se o zajímavosti ze světa neživé přírody dělím i s veřejností během osvětových akcí.„

Publikace: průvodce Hands On
E-mail: jana.svandova@muzeum.ricany.cz